Głodówka po treningu? To szkodliwy mit! Spożycie odpowiednio zbilansowanego posiłku po wysiłku fizycznym jest bardzo istotne dla zachowania dobrej sylwetki, ale i dla zmęczonych mięśni. Jedzenie po treningu sprzyja regeneracji organizmu, przyspiesza ten proces, a także hamuje ketabolizm mięśniowy, czyli rozpad tkanek mający na celu wytworzenie dodatkowej energii. To właśnie dlatego posiłek potreningowy jest bardzo ważny.
Skoro już wiesz, że głodówka może przynieść więcej szkody…sprawdź co jeść po treningu!
Dlaczego posiłek po treningu jest ważny?
Podczas dużego wysiłku fizycznego organizm zużywa ogromne pokłady energii, dochodzi również do spalania tłuszczów i ketabolizmu mięśniowego, a także do utraty witamin i makroelementów. Odpowiednio przygotowany posiłek, który zawiera je wszystkie pozwoli uzupełnić braki, a także wesprze proces budowania masy mięśniowej. Wbrew pozorom rezygnacja z posiłku potreningowego wcale nie przyspieszy procesu tworzenia pięknej sylwetki.
Podczas treningu siłowego dochodzi do przyspieszonej syntezy i rozpadu białek mięśniowych. Ich nieuzupełnianie może doprowadzić do uwalniania się wolnych rodników, zaburzeń gospodarki wodnej, a także spadku odporności. Zadbanie o odpowiednie nasycenie organizmu węglowodanami, białkiem, witaminami i makroelementami, pozwoli wykorzystać wszystkie korzyści płynące z aktywności fizycznej.
Co jeść po treningu?
Dieta po treningu powinna być przemyślana i odpowiednio zbilansowana. Bardzo ważne jest uzupełnienie białek, dlatego warto zwrócić uwagę, aby jego ilość bezwzględna w posiłku wynosiła od 20 do 40 gramów. Wpływa ono bowiem na odpowiednie budowanie masy mięśniowej.
Dobrym źródłem białka jest drób i produkty bogate w kazeinę i serwatkę (produkty mleczne).
Dla osób z ograniczonym czasem, świetnie sprawdzą się shake przygotowywane z białka serwatkowego i mleka. Zawierają witaminy, minerały, a także białko.
Kolejnym, bardzo ważnym elementem, który powinien się znaleźć w posiłku potreningowym są węglowodany. Dobrze jednak zwrócić uwagę, aby nie były to słodycze i wysokokaloryczne produkty, a te wartościowe – na przykład owoce.
Spożycie około 1g/kg masy ciała pozwala na dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości glikogenu, który wspomaga odżywianie mięśni podczas wysiłku fizycznego.
Można również wzbogacić swój posiłek o nienasycone kwasy tłuszczowe. Do sałatki z białkowymi dodatkami świetnie nada się olej lniany. Możesz zjeść również coś z awokado – to wszystko zależy na co masz ochotę! Nie przesadź! Dodając olej do sałatki, zwróć uwagę, aby byłą to maksymalnie jedna łyżeczka!
Dania po treningu
Chyba najbardziej popularnym ciepłym, ale i szybkim daniem jest ryż z kurczakiem i warzywami. Jest to oczywiście bardzo dobrze dostarczające potrzebne składniki posiłek, jednak spożywanie go po każdym wysiłku fizycznym może być nieco nużące, szczególnie, gdy trenujesz codziennie.
Szukasz nowych pomysłów? Po treningu sprawdzi się również:
- sałatka z awokado, jajkiem i olejem lnianym;
- omlet z jogurtem naturalnym;
- koktajl bananowy;
- jogurt ze świeżymi owocami;
- pełnoziarnista kanapka z pastą awokado.
Różnorodność w diecie jest bardzo ważna. Inaczej skomponowane posiłki pozwalają na dostarczenie zamiennie minerałów, witamin oraz mikro i makroelementów.
Warto jednak pamiętać, żeby zadbać o odpowiednią ilość białka, węglowodanów, a także niewielki poziom nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Dieta dla sportowców i chcących schudnąć
Osobom z nadwagą bardzo często wydaję się, że im mniej jedzą i więcej się ruszają – tym lepiej. Nic bardziej mylnego. Po wysiłku fizycznym konieczny jest posiłek, ale jego odpowiednie zbilansowanie może być czasochłonne i męczące. Dla najlepszych efektów i dobrze zbilansowanej diety warto skorzystać z pomocy dietetyka – tylko w taki sposób będziesz pewny, że redukcja zbędnych kilogramów czy przyrost masy mięśniowej przebiega prawidłowo, bez szkody dla Twojego organizmu.
Pamiętaj – dla efektywnego treningu i prawidłowej regeneracji posiłek po treningu jest konieczny!