Spis treści
W trakcie zimy często narzekamy na brak dostępu do sezonowych owoców i odczuwamy ich niedobór. Zimowa dieta sprawia, że brakuje nam energii, czujemy się ociężali, a nasza skóra szarzeje. W tym czasie często dokuczają nam niedobory różnych pierwiastków w tym żelaza. Na powyższe dolegliwości pomogą nam zielone koktajle.
Rola żelaza w organizmie
Zielone koktajle złożone z warzyw i owoców, mają bardzo korzystny wpływ na organizm. Są znakomitym źródłem witamin i minerałów. Mają też silne działanie antyoksydacyjne. Wspomagają walkę z wolnymi rodnikami i usuwają z organizmu nagromadzone toksyny.
Idealnie nadają się również do uzupełniania niedoborów różnych pierwiastków, np. żelaza, bo łatwiej jest nam wypić koktajl, niż zjeść tą samą ilość warzyw i owoców w ich normalnej postaci. Co ważniejsze, składniki odżywcze dostarczone w formie koktajlu są łatwiej przyswajalne i nasz organizm pobierze ich znacznie więcej. Dlatego jak najczęściej korzystajmy z tej możliwości w przypadku różnych niedoborów.
Zielone koktajle wykorzystuję często w diecie odchudzającej. Cechuje je niska kaloryczność i jednocześnie wysoka zawartość błonnika, dzięki czemu czujemy się syci. Poza tym przyspieszają przemianę materii i znakomicie nawadniają.
Przygotowałam dla Was propozycje zielonych koktajli o dwóch różnych działaniach. Ich przygotowanie jest bardzo proste, wszystkie składniki myjemy, obieramy i miksujemy.
Koktajle na uzupełnienie niedoboru żelaza
Propozycja 1 (porcja 150 kcal):
– pół szklanki wody
– 2 obrane kiwi
– garść umytych liści szpinaku
– 1 łyżka syropu klonowego
– pół pęczka umytej i posiekanej pietruszki
Propozycja 2 (porcja 178 kcal):
– pół szklanki wody
– 1 obrane kiwi
– pół banana
– garść umytych liści szpinaku
– 1 łyżka mielonych migdałów
Przy uzupełnianiu niedoborów żelaza pamiętajcie, że żelazo pochodzące z produktów roślinnych (niehemowe) wchłania się gorzej, niż żelazo z produktów odzwierzęcych (żelazo hemowe). Dlatego w koktajlu uzupełniającym niedobór żelaza musi zawsze znaleźć się witamina C, która ułatwia jego wchłanianie przez organizm. W powyższych propozycjach wykorzystałam do tego celu natkę pietruszki i owoce kiwi, jednak może to być dowolny owoc o dużej zawartości witaminy C. Pamiętajmy też, że witamina C jest wrażliwa na temperaturę i szybko się utlenia, dlatego pijmy przygotowane koktajle bezpośrednio po ich przygotowaniu.
Koktajle na detoks
Propozycja 1 (porcja 148 kcal):
– pół szklanki wody
– 1 obrane kiwi
– garść umytych liści szpinaku
– 1 łyżka syropu klonowego
– 1 łyżka sproszkowanej chlorelli
Propozycja 2 (porcja 186 kcal):
– pół szklanki wody
– pół obranego awokado
– garść umytych liści jarmużu
– pół obranej pomarańczy
– 1 łyżka jagody goji
Działanie antyoksydacyjne pierwszego koktajlu wzmacnia sproszkowana chlorella. To zielona alga, która dzięki zawartości chlorofilu, znakomicie oczyszcza organizm z toksyn i metali ciężkich. Jest też witaminową bombą. 1 łyżka sproszkowanej chlorelli dostarcza ok 100% zalecanego dziennego spożycia witaminy A oraz kwasu foliowego i prawie 50% zalecanego dziennego spożycia witaminy B2. Korzystnie wpływa na układ odpornościowy, dlatego warto po nią sięgać w okresie jesienno-zimowym, kiedy chcemy uchronić się przed infekcjami.
Zatem miksujemy!